Vesela ucilnica-Doma veselaucilnica - Плоштина на правоаголник и квадрат- Webquest IV1одд.Vesela ucilnica-Doma Vesela ucilnica-Doma
Logged in as Guest | Group "Guests"Welcome Guest | RSS
СОДРЖИНИ

Посетители

Total online: 1
Guests: 1
Users: 0

Модератор и креатор
на Web-страната
одд. наставникКонтактедукативно забавни страни


E is for Explore!”Love

Плоштина на правоаголник и квадрат 
Webquest


Во воведниот дел им задавам задача да откријат со кого се во пар, а потоа и на која група припаѓаат и да си изберат лидер на групата. Ја откривам целта на часовите и им ги кажувам очекувањата кои треба да ги постигнат.Објаснувам каде се наоѓа и како се пополнува работниот лист1(линк) преку LCD проектор по мое барање паровите усно треба да ги споделат решенијата.Нивните решенија ги оценувам со усна повратна информација (линк).   

Во главниот дел им задавам напатствија за да го изработат  работниот лист2(линк) во групи (во табела да ги одредат должината и ширината на просториите и плоштините и да изготват и дизајнираат план на куќа во мрежа од квадратчиња(200 квадратчиња) со шест различно обоени соби. Ја следам нивната работа покажувам,  помагам и ја оценувам преку чек листа. Го презентирам WebQuest-от преку LCD проектор и платно.Им помагам во работата на компјутер според барањата и прашањата поставени од учениците, објаснувам, покажувам, ја следам нивната работа, ја оценувам нивната практична работа со помош на холастичка листа (линк).

 

 

 

Webquest-презентацијата може да ја превземете подолу во прикажаниот прозорец од slideshare

Webquest from Nella S Nikovska

Во завршниот делпоминувам покрај групите и на USB ги става нивните изработки ( изработените презентации), а потоа ги поврзувам преку проекторот и давам задолжение  секој лидер да ја презентира нивната изработка (да го читаат текстот, да објаснат како се вметнати геометриските фигури,специјален знак, сликите и текстот, подлогата на слајдовите  и како е зачуван документот на работната површина). Го следам и оценувам презентирањето преку методот усни презентации, а со помош на чек листа(линк). Организирам избор на најубаво изработена презентација ( со убав дизајн, правилно вметнати слики и текст, точно напишана содржина ). Прогласуваме победници со најубава презентација.

*Дневна подготовка (линк)

 

 

Видео запис од реализираниот час
Пребарување

Flag Counter

Лиценца Криејтив комонс
Ова дело е лиценцирано под лиценца Creative Commons НаведиИзвор-Некомерцијално-БезАдаптираниДела 2.5 Македонија.

Follow Nella's board ВЕСЕЛА УЧИЛНИЦА on Pinterest.
Календар
«  April 2019  »
SuMoTuWeThFrSa
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Нашето ЕКО катче
едукативно забавни
ликови
Copyright MyCorp © 2019
Website builderuCoz