Vesela ucilnica-Doma veselaucilnica - Лектири од II до IV одд.Vesela ucilnica-Doma Vesela ucilnica-Doma
Logged in as Guest | Group "Guests"Welcome Guest | RSS
СОДРЖИНИ

Посетители

Total online: 1
Guests: 1
Users: 0

Модератор и креатор
на Web-страната
одд. наставникКонтактедукативно забавни страни


E is for Explore!”Love

Список на лектири за одделенска настава


ЛЕКТИРИ ЗА II оделение

 1.Гатанки и прашанки - група автори

2.Грдото пајче - Ханс Кристијан Андерсен

3.Зоки Поки - Оливера Николова

4.Лилав Пилав - Ванчо Полазаревски

5.Македонски народни приказни - група автори

6.Надуенка - Киро Донев

7.Раскази - Лав Н. Толстој

8. Снежана и седумте џуџиња - браќата Грим


ЛЕКТИРИ ЗА III ОДДЕЛЕНИЕ

1. Волшебни сказни на Балканските народи - група автори

2.Доктор Офболи - Корнеј Чуковски

3.Мице и волшебното самарче - Ванчо Николески

4.Приказни по телефон - Џани Родари

5.Река од зборови - Доналд Бисет

6. Сон на тркала - Стојан Тарапуза

7.Рибарот и рипката - Александар С. Пушкин

8.Шеќерна приказна - Славко Јаневски


Лектири за IV одделение

1. Басни - Езоп

2. Ѕвездени перничиња - Славка Манева

3. Лисецот младоженец - група автори

4. Маслинови гранчиња - Глигор Поповски

5. Модричка тетратка - Бошко Смаќоски

6. Народни приказни на Балканските народи - група автори

7.Орхан - Неџати Зекирија

8. Пинокио - Карло Колоди

9. Пипи долгиот чорап - Астрид Линдгрен

10. Двојната Лота - Ерих Кестнер


Лектири за V одделение

1. Бела грива - Рене Гијо

2. Гоце Делчев -  Ванчо Николески

3. Епски народни песни на Балканските народи - група автори

4. Златно фенерче на летото - Рајко Јовчевски

5. Итар Пејо - Столе Попов

6. Малиот принц - Антоан де Сент-Егзипери

7. Пајажината на Климентина - Елвин В. Вајт

8. Убави зборови - Јужнословенска поезија

9. Мери Попинс - П. Л. Траверс

10. Таро од земјата на планините - Мијоко

Пребарување

Flag Counter

Лиценца Криејтив комонс
Ова дело е лиценцирано под лиценца Creative Commons НаведиИзвор-Некомерцијално-БезАдаптираниДела 2.5 Македонија.

Follow Nella's board ВЕСЕЛА УЧИЛНИЦА on Pinterest.
Календар
«  April 2019  »
SuMoTuWeThFrSa
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Нашето ЕКО катче
едукативно забавни
ликови
Copyright MyCorp © 2019
Website builderuCoz