Vesela ucilnica-Doma veselaucilnica - Сликање со сапунVesela ucilnica-Doma Vesela ucilnica-Doma
Logged in as Guest | Group "Guests"Welcome Guest | RSS
СОДРЖИНИ

Посетители

Total online: 1
Guests: 1
Users: 0

Модератор и креатор
на Web-страната
одд. наставникКонтактедукативно забавни страни


E is for Explore!”Love
Сликање со сапун

Многу забавен начин да сликаат учениците со помош на изготвена смеса од  сапун, прекрасно се забавуваа, а воедно и помагаа за да се направи смесата, и најинтересниот начин им беше кога сликаа во групи, нивната радост, среќа и задоволство им немаше крај.

 

 Основен рецеп за изготовка на смесата:

1 бел сапун 
 
300 мл. врела вода

прехрамбени бои

миксер со блендер

Сапунот се сецка на поситни парчиња, па му се додава жешката вода и се блендира смесата. Таа се дели на повеќе дела во зависност од тоа колку бои сакате да имате, може да ги направите само основните бои, па потоа да ги комбинирате за да ги добиете и другите.Ви посакувам што побру да се обидете да го направите овој рецепт, навистина многу убаво ќе се чувствуваат вашите деца и ученици кога ќе си играат со боите, може да сликаат со прсти, четка или пак стапче.


сликање со сапун from Nela on Vimeo.


 
              1. Ситнење на белиот сапун со нож.          2. Ставање во сад и долевање на жешка вода                                                                
 
3.Состојките ги мешаме со блендер.                             4. Треба да добиеме хомогена смеса
 
        5. Смесата ја делиме во повеќе садови                         6.Во секој сад со смеса ставаме различна прехрамбена боја.
 
       7.Вредно мешаме.                   8. Веќе ја добивме сината боја.

9. Добивме спектар на бои, следува нивната примена на хамер-хартија во боја.
 
10. Работиме во групи меѓусебно соработуваме, си помагаме и си позајмуваме.
 


Пребарување

Flag Counter

Лиценца Криејтив комонс
Ова дело е лиценцирано под лиценца Creative Commons НаведиИзвор-Некомерцијално-БезАдаптираниДела 2.5 Македонија.

Follow Nella's board ВЕСЕЛА УЧИЛНИЦА on Pinterest.
Календар
«  April 2019  »
SuMoTuWeThFrSa
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Нашето ЕКО катче
едукативно забавни
ликови
Copyright MyCorp © 2019
Website builderuCoz