Vesela ucilnica-Doma veselaucilnica - ИСТРАЖУВАЧКИ АКТИВНОСТИ ЗА ЗВУК -IV2одд.Vesela ucilnica-Doma Vesela ucilnica-Doma
Logged in as Guest | Group "Guests"Welcome Guest | RSS
СОДРЖИНИ

Посетители

Total online: 1
Guests: 1
Users: 0

Модератор и креатор
на Web-страната
одд. наставникКонтактедукативно забавни страни


E is for Explore!”Love

Истражувачки активности за звук

  

Како се изразуваме

Истражување на начините на кои ги откриваме и изразуваме идеите, чувствата, природата, културата, верувањата и вредноститe; начините на кои се рефлектираме, ја прошируваме и уживаме во нашата креативност; нашето чувство за естети

Централна идеја

Пренесувањето на пораките се рефлектира на уверувањата и вредностите врз општеството и поединците

Очекувани исходи:

·          Да разбере како настанува звукот и како се пренесува низ различни медиуми

·          Да сфати дека изворите на звук може да бидат различни

·          Да клсифицира и идентификува звуци

·          Да донесува заклучоци од изведени експерименти за звук и да ги среди нив во научна книга

·          Креативно да создава музика со изучените ноти и паузи во 2/4 такт

·          Да ја отсвири својата  музичка композиција на музички инструмент


„Во потрага по звуци"

 
 Нацртавме или пронајдовме слики од дома кои се извори на звуци ги идентификувавме и ги класифициравме на природни, вештачки и животински.

   

Изведуваваме експерименти, претпоставувавме, опишуваваме, набљудуваваме, воочувавме, донесувавме заклучоци, цртавме како сето тоа ние го работевме и уште многу интересни работи, сликите кажуваат повеќе.......:-)

ЕКСПЕРИМЕНТ бр.1 - „Изготвување на хидрофон"
Нашата цел беше да истражиме дали звучните бранови патуваат под вода

 

 


ЕКСПЕРИМЕНТ бр.2 - „Изготвување на мегафон"
Нашата цел беше да истражиме дали нашите гласови може да ги слушнеме погласно


 

 

 

ЕКСПЕРИМЕНТ бр.3 „Звучна виљушка"
Нашата цел беше да истражиме дали звукот подобро патува низ цврстите тела или гасови


Слушавме на музичка композиција од Антонио Вивалди „Четири годишни времиња" ја пишувавме нејзината порака, копониравме своја музика со помош на компјутер и ја свиревме на синтисајзер   
   

Изготвивме и научна книга за звук
Пребарување

Flag Counter

Лиценца Криејтив комонс
Ова дело е лиценцирано под лиценца Creative Commons НаведиИзвор-Некомерцијално-БезАдаптираниДела 2.5 Македонија.

Follow Nella's board ВЕСЕЛА УЧИЛНИЦА on Pinterest.
Календар
«  April 2019  »
SuMoTuWeThFrSa
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Нашето ЕКО катче
едукативно забавни
ликови
Copyright MyCorp © 2019
Website builderuCoz